Morávek: Málem jsem s fotbalem seknul! Byla doba, kdy mě tenis bavil víc

Kdysi před lety platil v Česku za jeden z největších talentů, který se proháněl po tuzemských ligových trávnících. V pouhých devatenácti odešel z Bohemians Praha 1905 do slavného německého klubu Schalke 04, kde potkal takové hvězdy jako Manuela Neuera nebo Raúla. Bundesligu od té doby hraje celkem pravidelně, momentálně se jedná už o jeho sedmou sezonu v FC Augsburg. Přestože má však bohaté zkušenosti s německým fotbalem na té nejvyšší úrovni, reprezentační dres se mu poměrně úspěšně vyhýbal. Řeč je pochopitelně o 28letém středopolaři Janu Morávkovi, který v exkluzivním rozhovoru pro HATTRICK.cz a eFotbal.cz mluvil nejen o současné situaci v Augsburgu, ale také zavzpomínal na svou minulost a poodkryl své plány do budoucna!

Morávek: Málem jsem s fotbalem seknul! Byla doba, kdy mě tenis bavil víc
Po 28 kolech máte na kontě 11 zápasů, na hřišti jste strávil celkem 456 minut. Jak se vám na tyhle statistiky dívá? Spokojen asi úplně být nemůžete…

Samozřejmě bych si představoval těch minut více. Ale na druhou stranu v těch zápasech, kdy jsem nastoupil od začátku, jsme vždy bodovali. A to i proti soupeřům jako je Dortmund nebo Lipsko. Byla fáze, kdy mančaft šlapal, tak trenér neměl důvod sahat do sestavy. Věřím, že do konce sezony ještě nějaké minuty přidám.

Z týmového hlediska je ale letošní sezona v pořádku, nepletu se? Přece jen deváté místo pro klub s jedním z nejnižších finančních rozpočtů v celé soutěži se zdá více než dobré.

Před sezonou nás většina lidí v Německu pasovala do role hlavního kandidáta na sestup. Nyní nám chybí pár bodů k definitivní záchraně. V klubu panuje dobrá nálada a hlavně spokojenost.

Daleko nemáte ani k pohárovým příčkám. Myslíte v koutku duše na Evropskou ligu, nebo se spíše soustředíte na vyhnutí se boje o záchranu v Bundeslize?

Naším cílem je dosáhnout čtyřiceti bodů a v klidu se zachránit.

Jak se vám pracuje pod současným trenérem Manuelem Baumem? Jste v tomhle ohledu spokojen?

Jsem nadmíru spokojen. Trenér Baum je v mých očích nejkvalitnější trenér, pod kterým jsem měl možnost hrát.

Teď vás doma čeká Bayern Mnichov, což se dá pomalu označit za vrchol sezony. Jak moc se na zápas těšíte a jak moc se na něj těší fanoušci?

Určitě je to pro každého z nás, i pro fanoušky, velký svátek, nastoupit proti jednomu z nejlepších týmů světa. Navíc se jedná o bavorské derby. Už jsme si párkrát dokázali, že jsme s nimi schopni bodovat. Uvidíme, jak k tomu přistoupí oni. Když podají stoprocentní výkon, budeme to mít složité.

Jak hodnotíte diváckou kulisu v Augsburgu? Je vůbec někde na bundesligových stadionech problém s návštěvností, tak jako třeba u nás?

Už to není jako v minulých letech, kdy byl každý zápas vyprodaný. Fotbalová euforie malinko opadla, ale stále je na skoro každé domácí utkání přes třicet tisíc diváků. Problém s návštěvností v Bundeslize rozhodně není a domnívám se, že ani nehrozí.

Jak se vám vůbec v FC Augsburg líbí? Předpokládám, že hodně, když jste tu vydržel už téměř sedm let.

Jsme tu s manželkou naprosto spokojeni. Augsburg se stal naším druhým domovem.

Němčina vám problém nedělala, ani ze začátku? Jak dobře po těch sedmi letech mluvíte?

Ze začátku samozřejmě ano, ale myslím, že jsem se do toho relativně rychle dostal. Němčinu jsem měl na gymplu, takže to mi v prvních momentech pomohlo. Navíc v kabině Schalke tehdy mluvilo hodně kluků i anglicky, čili to nebyl problém.

V Augsburgu tedy „kroutíte“ už sedmou sezonu, to se v dnešní době už nevidí příliš často. Je vůbec někdo v týmu služebně starší než vy?

Služebně starší je pouze kapitán Daniel Baier, čtvrtý gólman Ioannis Gelios a odchovanci Raphael Framberger a Kevin Danso.

A co samotné město Augsburg? K němu nemáte výhrady?

Město je menší, ale má skvělou atmosféru. Navíc tu bydlí i hokejisti David Stieler a Jaroslav Hafenrichter, kteří hrají za místní AEV. Skamarádili jsme se a občas chodíme společně na večeře, navzájem se podporujeme. Když má člověk chuť na velkoměsto, tak si zajede do Mnichova.

Zranění se vám příliš nevyhýbají, namátkou si vzpomenu na operované koleno, pohmožděný nárt, kvůli němuž jste v roce 2013 musel vynechat reprezentační sraz, nebo otřes mozku, jenž vás nakonec nepustil do zápasu EL s Liverpoolem. Které zranění pro vás bylo nejhorší?

Určitě přetrhané křížové vazy v koleni. To je zranění, které ve většině případů vezme fotbalistovi rok jeho sportovního života.

Vítejte v našem blogu, abyste dostali další novinky o Levné fotbalové dresy.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*